12 Aralık 2017 Salı
  • DOLAR
  • EURO
  • BIST
Parçalı Bulutlu
12°C

NURSAN yakında üretime başlayabilir…

Nursan’ın üretime ara vermesi ve 20 aydır maaşlarını alamayan işçilerin durumunu ayrıntılı bir önergeye  dönüştüren CHP Hatay Milletvekili ve PM Üyesi Av. Mevlüt Dudu'nun önergesine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan ayrıntılı yanıt geldi.
NURSAN yakında üretime başlayabilir…
EkonomiFirmaSiyaset - 8 Haziran 2017

“NURSAN sorununun üzerine gittik.  Bilim, Sanayi Bakanı Faruk Özlü, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi verdi. Nursan Çelik Sanayi ve Haddecilik A.Ş’nin, 20 ay önce ara verdiği üretimine yakın zamanda yeniden başlamasını bekliyoruz.” dedi.

Nursan konusunda 3 ay önce verdiği soru önergesine yanıt veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Nursan’a neden teşvik kredisi verilmediği ve Nursan işçilerine neden İş Kur’dan ödeme yapılmadığı yönündeki vvekil Dudu’nun sorularına ayrıntılı bilgi verdi.

Üç ay önce verilen önerge yanıt geldiğini ifade eden CHP Hatay Milletvekili ve PM Üyesi Av. Mevlüt Dudu, önergeyi kamupyu ile paylaştı:

 

Nursan, cevherden sünger demir üretimi ve yüksek fırın proseslerinin fizibilitesini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunmuştur.

Özlü, demir çelik sektörünün Türkiye’nin ekonomik kalkınması ve endüstrileşmesindeki stratejik önemini kabul ederken, hiçbir firmanın finansal sıkıntı içine girerek üretimine ara vermesine arzu etmediklerini söyledi. Özlü Türkiye’nin Avrupa Kömür Çelik Topluluğu ile imzaladığı Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında bir firmaya yönelik devlet yardımlarının kısıtlandığını kaydetti.

Özlü, bu anlaşma çerçevesinde demir cevheri, manganez cevheri, cüruf demir ve hurda demiri kapsamı ile çevre ve ar-ge destekleri haricinde üretim miktarı ve üretim kalitesinin arttırılmasına dönük her türlü devlet yardımının rekabeti olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle yasaklandığı vurgusunu yaptı. Bu nedenle Nursan’ın ödeyemediği kredileri ödeyebilir hale gelmesi için teşvik kredisi verilmesinin mümkün olmadığını savunan Özlü, gerekçeyi Avrupa Kömür Çelik Topluluğu anlaşmasına bağladı.

ARA FORMÜL

Özlü, soru önergeme yanıtında, devletin Nursan sorununa müdahil olduğunu, ancak Avrupa Kömür Çelik Topluluğu Anlaşması nedeniyle etkili bir adım atılamadığını kabul etti. Bu şirketle ilgili sorunların büyümemesi için Maliye Bakanlığı ile irtibata geçildiğini kaydeden Özlü, “Demir Çelik Teknoloji Dönüşüm Projesi” kapsamında Nursan’ın ziyaret edilerek elektrik ark ocağından yüksek fırına geçilmesi önerisi sunulduğunu aktardı. Özlü, bu çerçevede Nursan’ın cevherden sünger demir üretimi ve yüksek fırın proseslerinin fizibilitesini sunduğunu bildirdi.

Bu çerçevede Nursan’ın yakın zamanda yeniden üretime geçmesini bekliyorum.

NURSAN İŞÇİLERİNE NEDEN İŞSİZLİK FONUNDAN ÖDEME YOK?

Bakan Özlü, önergemizde 20 aydır maaş alamayan Nursan İşçilerine neden maaş ödenemediğini de şu gerekçeye bağladı:

“Avrupa Kömür Çelik Topluluğu Anlaşması ile imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında istihdam alanında yeniden üretime geçiş sürecinde ve işçi ücretlerinin ödenmesi gibi konularda ne yazık ki devlet desteği verilememektedir.”

Bakan Özlü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan 2017-2021 yıllarını kapsayan Türkiye Demir Çelik ve Demir Dışı Metaller Sanayi Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nda; ana metal sanayi sektörü işletmelerinden alınan vergi ve benzeri kesintilerin azaltılması ya da kaldırılması yönünde bir hazırlık olduğunu da açıkladı.

Bakan Özlü’nün Avrupa Kömür Çelik Topluluğu ile yapılan Anlaşmayı gerekçe göstererek başta Nursan olmak üzere sıkıntı çeken üretim tesislerine gerekli desteği vermemesini doğru bulmuyorum. Avrupa, kendi üreticisini korumak için dampingli mamul ithalatını kısıtlamakta ve bu konuda kapsamlı sübvansiyon-damping soruşturmaları yapmaktadır. Ayrıca 20 aydır sigortaları ödenen ama maaş alamayan Nursan işçilerine İşsizlik Fonu’ndan hiçbir destek verilmemesi de anlaşılır değildir. Türk sektörünün belini kıran Rusya ve Çin’den yapılan çelik ithalatına karşı önlem alınmazsa sadece Türk çelik sektörü değil Türk ekonomisi ve Türk halkı da büyük bedel ödeyecektir.

 

HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.


EKOGÜNDEM
Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2015 ekogundem.org. Tüm Hakları saklıdır.